Gliwicki Teatr Muzyczny

Działający od 2001 roku Gliwicki Teatr Muzyczny dziedziczy i kontynuuje znakomitą tradycję istniejących od 1952 roku Operetki Śląskiej. Teatr dysponuje widownią liczącą 460 miejsc składającą się z widowni głównej, balkonów lewego i prawego z lożami oraz balkonu środkowego.

W listopadzie 2004 firma M. Ostrowski Sp. J. zrealizowała dla GTM inwestycję pod nazwą: „Dostawa, montaż, uruchomienie wraz ze strojeniem profesjonalnych zestawów głośnikowych” z zachowaniem przepisów wynikających z Ustawy Prawo Zamówień Publicznych.

W ramach inwestycji dostarczono i zainstalowano następujące elementy systemu elektroakustycznego:

– nagłośnienie frontalne widowni,
– cyfrową konsoletę foniczną,
– zasilanie systemu elektroakustycznego,
– adaptację akustyczną orkiestrionu,

75

System nagłośnienia frontalnego widowni umożliwiający realizację oprawy dźwiękowej podczas spektakli i innych imprez muzycznych został zbudowany w oparciu o aktywne zestawy głośnikowe firmy RENKUS-HEINZ. W skład systemu wchodzą dwudrożne szerokopasmowe zestawy PN121 po dwie sztuki na kanał lewy i prawy, dwudrożne szerokopasmowe zestawy PN61 po jednej sztuce na kanał lewy i prawy, których zadaniem jest obniżenie pozornego obrazu dźwiękowego oraz cztery pasywne zestawy niskotonowe PNX112 zasilane z dwóch wzmacniaczy mocy YAMAHA P7000S. Zestawy niskotonowe zostały tak rozmieszczone i zamontowane, aby zminimalizować efekt filtracji grzebieniowej występujący poza osią systemu oraz uzyskać kierunkową charakterystykę promieniowania w zakresie małych częstotliwości.

77

Dopełnieniem systemu elektroakustycznego jest kompaktowa cyfrowa konsola foniczna YAMAHA 01V96 będąca uzupełnieniem konsolety analogowej zainstalowanej w teatrze. W ramach zadania wykonano również adaptację akustyczną orkiestrionu przy wykorzystaniu pochłaniających płyt Heraklith.