Miejska hala sportowa w Zielonce

Miejska hala sportowa w Zielonce koło Warszawy to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce, w czym niemałą zasługę ma zaprojektowany przez naszą firmę system elektroakustyczny. Ponad 4600 m3 objętości, 542 miejsca siedzące i płyta boiska o wymiarach 44,6 m x 25 m obrazują rozmach przedsięwzięcia.

63

W ramach umowy wykonaliśmy projekt i zainstalowaliśmy system rozgłoszeniowy obejmujący niezależne strefy:

• płytę hali;
• widownię;
• przebieralnie;
• korytarze z wejściem głównym;

Głównymi zadaniami, jakie stoją przed tego typu systemem, to przekazywanie komunikatów głosowych oraz odtwarzanie nagrań muzycznych i dźwiękowych.

System oparty został na procesorze wielozadaniowym, w którym dokonywana jest odpowiednia obróbka z uwzględnieniem drabinki priorytetów. Źródłem dźwięku mogą być mikrofony bezprzewodowe, stacja mikrofonowa umożliwiająca nadawanie komunikatów do zdefiniowanych stref oraz odtwarzacze stereo umieszczone w przenośnej dedykowanej szafie sprzętowej.
Od źródła dźwięku, poprzez procesor wielozadaniowy, sygnał trafia do wzmacniaczy mocy zasilających urządzenia głośnikowe w poszczególnych strefach (płyta boiska, widownia, korytarze, szatnie).
System może być sterowany zarówno z pomieszczeń komentatorów, jak i bezpośrednio z płyty boiska.

65

Integralną częścią zamówienia było także wykonanie nagłośnienia, oświetlenia, systemu wielkoekranowej prezentacji obrazu oraz technologii sceny sali widowiskowej o wymiarach 20 m x 12 m x 6 m. Omawiana sala posiada 230 miejsc siedzących oraz pomieszczenia pomocnicze. W dalszej części omówione zostały powyższe elementy.

Zgodnie z założeniami, nagłośnienie obiektu tego typu musi spełniać trzy główne wymagania:

• równomierne pokrycie widowni dźwiękiem wysokiej jakości;
• uzyskanie dobrego wskaźnika zrozumiałości mowy (RASTI);
• realizację koncertów, prezentacji oraz wykładów;

Szkieletem systemu jest instalacja sygnałowa z przyłączami ściennymi i podłogowymi oraz rozdzielaczem sygnałów audio (spliterem) firmy Pinanson. Punktem centralnym jest konsola foniczna firmy Yamaha wraz z osprzętem pozwalającym na rejestrację i odtwarzanie dźwięku. Bezpośrednim źródłem sygnału mogą być także zainstalowane mikrofony przewodowe i bezprzewodowe. Główny system nagłaśniania, na który składają się zestawy głośnikowe Renkus-Heinz oraz monitory sceniczne Hughes&Kettner, obsługiwany jest przez cyfrowy procesor wielozadaniowy Yamaha DME24N.

67

System wizualny pozwala na odtwarzanie treści multimedialnych na wielkoformatowym, rozwijanym M. Ostrowski Sp. J. – Miejska hala sportowa w Zielonceekranie o wymiarach 600 cm x 450 cm. Kluczowym elementem jest wysokiej jakości projektor Mitsubishi XL-5950 Manta. Do zestawu dołączono kamerę, a także szeroką gamę sprzętu odtwarzającego nośniki CD, DVD, VHS z możliwością podłączenia laptopów. Całkowite zaciemnienie sali zapewniają sterowane elektrycznie rolety okienne. Wszystkie urządzenia sterowane są z matrycy wideo.
Jednym z ciekawszych elementów zestawu jest wizualizer Lumen PS350 przeznaczony do prezentacji obrazów z ma-teriałów nieprzeźroczystych i przeźroczystych, podobnie jak standardowy rzutnik przeźroczy. Dodatkowo umożliwia wizualizację obiektów trójwymiarowych.

Zestaw oświetlenia scenicznego umożliwia organizację imprez dowolnego typu. Spośród wielu zainstalowanych elementów warto wyróżnić:

• wysokiej jakości reflektory sceniczne typu PAR zamontowane na rampach z przodu i z tyłu sceny, regulowane niezależnie na 8 kanałach z filtrami barwnymi;
• reflektory teatralne wyposażone w optykę o zmiennej ogniskowej;
• reflektory efektowe typu „ruchoma głowa”;

Dodatkowym wyposażeniem jest stroboskop i wytwornica dymu. Wszystkie powyższe elementy sterowane są za pośrednictwem konsolety oświetleniowej z wykorzystaniem sygnału DMX.

Uzupełnienie systemu elektroakustycznego, oświetlenia scenicznego i systemu wizualnego stanowią prace związane z technologią sceny, czyli montaż kurtyny przedniej i horyzontalnej oraz regulowane kulisy boczne.

Dzięki doskonałej konfiguracji, a także zastosowaniu wysokiej jakości podzespołów, wszystkie zainstalowane urządzenia doskonale ze sobą współpracują i wzorowo spełniają stawiane przed nimi wymagania.