Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach

1 października 2014 roku miało miejsce uroczyste otwarcie nowo wybudowanej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Siedziba NOSPR jest obecnie jedną z najnowocześniejszych sal koncertowych na świecie. Ten przepiękny obiekt został wybudowany wg projektu pracowni architektonicznej Konior Studio przy udziale światowej sławy japońskich specjalistów w dziedzinie akustyki architektonicznej – firmy NagataAcoustics.

Obiekt ten o łącznej powierzchni 25 450 m­2 oraz kubaturze blisko 200 000 m3 mieści w sumie ponad 110 pomieszczeń związanych bezpośrednio z funkcją siedziby orkiestry oraz obiektu koncertowego i nagraniowego, w tym m.in. Salę Koncertową na 1800 miejsc, Salę Kameralną na 274 miejsca, studio nagrań, sale prób, garderoby, pomieszczenia techniczne i administracyjne.

NOSPR 91 kontrast NOSPR 94 kontrast NOSPR 89 kontrast400

Firma M.Ostrowski była głównym podwykonawcą w zakresie instalacji systemów elektroakustycznych, rejestracji wielośladowej, inspicjenta oraz synchronicznego podglądu technicznego estrady w obiekcie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

Pracownicy firmy przez ponad rok przy ścisłej współpracy z głównymi projektantami opracowywali szczegółową dokumentację techniczną ,w oparciu o którą możliwe było wykonanie niezwykle zaawansowanych technologicznie instalacji i konfiguracji systemów audio zbudowanych w oparciu o urządzenia najwyższej światowej klasy.

W siedzibie NOSPR pracują m.in. 3 konsolety cyfrowe Yamaha CL3, które w połączeniu z wysokiej klasy przetwornikami Rio3224-D oraz Rio1608-D potrafią „zmiksować” nawet do168 kanałów wejściowych. Liczbę kanałów można w bardzo łatwy sposób rozszerzyć nawet do 512 kanałów gdyż cyfrowa sieć audio pracuje w oparciu o protokół Dante. Sieć Dante jest dodatkowo połączona poprzez MADI z siecią Nexus, wykorzystywaną głównie do celów rejestracji.

401NOSPR 65 kontrastNOSPR 40 kontrast NOSPR 41 kontrast NOSPR 42 kontrast NOSPR 43 kontrast NOSPR 44 kontrast NOSPR 62 kontrast NOSPR 64 kontrast NOSPR 22 kontrast NOSPR 21 kontrast NOSPR 20 kontrast NOSPR 19 kontrast398405399

System inspicjenta z kolei pracuje wykorzystując nowoczesną i praktycznie niezawodną matrycę oraz pulpity interkomowe niemieckiego producenta, firmy Riedel o której wysokiej jakości i niezawodności przekonują się na co dzień użytkownicy w teatrach, operach i salach koncertowych na całym świecie.

Dość innowacyjnym rozwiązaniem w Sali Koncertowej oraz Kameralnej jest wykorzystanie systemu zapowiedzi słownej, który może odbywać się bez udziału realizatora dźwięku. System zbudowany w oparciu o kolumny z cyfrowo regulowaną wiązką akustyczną – Renkus-Heinz Iconyx został skonfigurowany i wystrojony tak aby działał praktycznie bezobsługowo  i zapewniał pokrycie dźwiękiem dla wszystkich miejsc na Sali. Rozwiązanie sprawdza się to bardzo dobrze w sytuacjach gdy nie jest używane nagłośnienie główne – wówczas poziom dźwięku konferansjera lub prowadzącego jest obsługiwany automatycznie przez odpowiednio do tego przygotowany procesor głośnikowy.

396NOSPR 26 kontrast404403

Przytoczone powyżej rozwiązania to tylko kilka przykładów nowoczesnych systemów w jakie został wyposażony ten niesamowity obiekt. Integracja, koordynacja i konfigurowanie tak zaawansowanych systemów było dla nas ciekawym doświadczeniem i wyzwaniem. Wyzwaniem, których podejmujemy się z pasją i zaangażowaniem.

397NOSPR 85 kontrastNOSPR 77 kontrastNOSPR 84 kontrast