Wóz transmisyjny Polskiego Radia w Gdańsku

Wóz transmisyjny Polskiego Radia w Gdańsku został wyposażony przez naszą firmę w system realizacji dźwięku składający się z dwóch połączonych kaskadowo konsolet cyfrowych Yamaha DM2000 v2 oferujących 192 kanały miksowania oraz bezpośredni dostęp do tłumików na 48 kanałach.

57

Zaprojektowany system wykorzystuje światłowody do przesyłania sygnałów akustycznych. Rozwiązania systemowe zostały indywidualnie dobrane dla potrzeb wozu dźwiękowego z zastosowaniem najnowszych technologii. Źródła sygnałów mogą być podłączone do przedwzmacniaczy mikrofonowych – przetworników analogowo cyfrowych Yamaha AD824 umieszczonych w trzech skrzyniach transportowych dysponujących w sumie 96 wejściami o czułości regulowanej w zakresie 72 dB z poziomu konsolet oraz 24 powrotami liniowymi.

59

Skrzynie z przetwornikami są połączone za pośrednictwem zbrojonego światłowodu i mogą być oddalone od wozu dźwiękowego o 300m. W projekcie duży nacisk położono na bezpieczeństwo transmisji, czego przykładem może być możliwość redundancji przewodów transmisji sygnałów między skrzynią główną a wozem transmisyjnym w przypadku bardzo ważnych transmisji. Zastosowany przewód światłowodowy jest dodatkowo zabezpieczony zbrojeniem wykonanym z włókna węglowego. Do realizacji transmisji wykorzystano system optyczny firmy Optocore. Połączenie między skrzyniami zawierającymi przetworniki są wykonane przy pomocy przewodu wieloparowego przesyłającego cyfrowe sygnały audio i sterujące.

61

Ponadto, każda z konsolet posiada 24 wejścia mikrofonowo-liniowe wyprowadzone na krosownice oraz przyłącza przewodów wieloparowych znajdujących się w tylnej części wozu dźwiękowego. Każda z konsolet została wyposażona w 24 wejścia i 24 wyjścia cyfrowe w formacie ADAT Optical przyłączone do rejestratorów twardodyskowych. Reasumując, urządzenia mogą rejestrować i odtwarzać 48 kanałów audio. Tak wyposażony wóz dźwiękowy może zostać wykorzystany w każdych warunkach do realizacji dowolnej transmisji.